«Ақмола облысы білім басқармасының  Бұланды ауданы білім бөлімі Капитоновка ауылының жалпы орта білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села Капитоновка отдела образования по  Буландынскому району управления образования Акмолинской области»

біз әлеуметтік желілерде

Сенім телефоны

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу

25.03.2022

Қысқа мерзімді жоспар

Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:

6.3В Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер

Мектеп:

Күні:

Мұғалімнің аты-жөні:

Сынып:

Қатысқандар саны:           

Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы

Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесі. Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу

Оқу мақсаттары

6.2.2.14

бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктер жүйесін шешу;

Сабақ мақсаттары

Оқушылар:

  • Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің анықтамасын біледі;
  • Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешудің алгоритмін біледі;
  • Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін табады;
  • Табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндейді;
  • Координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табады.

Бағалау

  Критерийлері

Оқушылар:

  • Бір айнымалысы бар сызықтық теңсіздіктің анықтамасын біледі;
  • Бір айнымалысы бар теңсіздікті шешудің алгоритмін біледі;
  • Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін таба алады;
  • Табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндей біледі;
  • Координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін таба алады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар:

  • сызықты теңдеудің анықтамасын және түрін, санды теңдіктердің қасиеттерін, модуль анықтамасын біледі;
  • тепе-тең түрлендірулерді орындай отырып, теңдеулерді сызықты түрге келтіреді;
  • теңдеулердің қасиеттерін айта алады;
  • сызықты теңдеулердің коэффициенттерін нұсқай отырып, сызықты теңдеулерді сипаттайды;
  • теңдеулердің қасиеттерін қолдана отырып, теңдеулердің шешіміне түсінік береді;

Құндылықтарды дарыту

- Оқушылар өзара қарым-қатынаста адал және шынайы айқын;

- Өзгенің пікірін құрметтеу;

- Өз бетінше білім алу қабілеттерін дамыту;

Пәнаралық

         Байланыстар

 Қазақ әдебиет

Бастапқы

Білім

Амалдарды орындауда белгісіз компоненттерді табу ережелерін білу. Теңдеулерді шеше алу.

Сабақ барысы

Сабақтың

     кезеңдері

Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет

Ресурстар

Сабақтың басы

1-3 мин

Сәлемдесу. Оқушылардың көңіл күйлерін білу. Оқушылардың назарын сабаққа аудару. Оқушылар бір-біріне жылылық сыйлау.

Психологиялық ахуал

«Жақсы сөз-жарым ырыс»

 Үй тапсырмасын тексеру, оқушылар бір-бірінің дәптерлерін тексереді, түсінбеген сұрақтарын тақтада орындайды.

Презентация

Сабақтың

ортасы

4-10 мин

«Ой түрткі» - өткен сабақ бойынша қайталау сұрақтары.

Өткен сабақты қайталау

«Кім тез есептейді» - өткен тақырыптар бойынша қайталау есептерін шығару, жұпта қатар отырған оқушылар бір-бірінің жұмыстарын дайын жауап бойынша тексереді.

1 нұсқа

1. Сызықтық теңдеуді көрсет:

А)12х + 5 = 27;B) ;C) х2 + 2 = 12;D) дұрыс жауабы жоқ

2. х = 5 қай теңдеудің түбірі болады:

A)  3х + 15 = 0;  B) 25 – 5х = 0; C) 10х = 2; D) дұрыс жауабы жоқ

3. Қай теңсіздік сызықтық емес:

A)6 – 2х  > 0;       B)20х – 12 < 13 + 4х;

C)4х2 ≤ 0;             D)дұрыс жауабы жоқ

4. Теңсіздікті шеш: 6х  ≤ 18.

A)  ( -∞; 3);  B) ( -∞; 3];      C) [3; +∞);      D) дұрыс жауабы жоқ

5. Қос теңсіздіктің шешімін сан аралығы түрінде жаз: -2 < х ≤ 9.

А)  ( -2; 9);    В) [ -2; 9);    С) [ -2;  9];     D ) дұрыс жауабы жоқ

6. Сызықтық теңдеуді шеш: 2х = 17 + 3х.

А )   х = - 17;      В)  х = 17;    С)  х = 3,5;     D) дұрыс жауабы жоқ

7. Сызықтық теңсіздікті шеш: 5х + 4 > -7х – 8.

 А)  ( -∞; -1);   В) ( -∞; -1];   С) (-1; +∞);     D) дұрыс жауабы жоқ

 

C-1: Бір айнымалысы бар теңсіздіктер жүйесінің шешімі дегеніміз не? ( Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысын тура теңсіздікке айналдыратын айнымалының мәндері).

С-2: Бір айнымалысы бар теңсіздіктердің шешімдерін табу алгоритмін атаңыз.

(-Жүйедегі теңсіздіктердің әрқайсысының шешімдерін табу керек;

-Табылған шешімдерді бір координаталық түзуде кескіндеу керек;

- Координаталық түзуден жүйедегі теңсіздіктердің ортақ шешімдерін табу керек;

- Жүйедегі теңсізідктердің барлығына ортақ шешімдер жиыны жүйенің шешімдері болады;

- Жүйенің шешімдері сан аралығымен немесе теңсіздікпен жазылады).

 

 

 

Қосымша 1

 

11 – 25 мин

Жеке жұмыс

№1. Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер және шешімін координат түзуіне салып, жауабын аралық түрінде беріңдер:

1)

2)

3)

4)

№2.  Қатесін тауып, шешіңдер:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Жауабы: (-8;-2,25)

 

Математика

2-бөлім,

Жалпы білім беретін оқулық мектептің 6 - сыныбына арналған,

Алматы «Атамұра» 2015, төртінші басылымы.

Қосымша 2

26 – 27 мин

Сергіту сәті.

Мақал –мәтелді толықтыр

1. Жігітке жеті өнер де аз.

2. Жүзден жүйрік, мыңнан тұлпар.

3. Жігіт бір сырлы, сегіз қырлы болсын.

4. Тоқсан сөздің тобықтай түйіні бар.

5. Отыз тістен шыққан сөз,
    Отыз руға тарайды.

6. Бір жебемен қос нысана оққа ұшты .

Презентация

28 – 37 мин

Деңгейлік тапсырмалар

1 нұсқа                                                             

Теңсіздіктер жүйесін шешіңдер:

А деңгейі

 

 

В деңгейі

 

 

С деңгейі

 

 

Жауаптары:

1 нұсқа: 1) ( 11; +∞)      2)  [-2;2)        3) [-4; 6]

               1) (-3;7]           2) ( -2; 7]        3) (-4;3]

Қосымша:

а)

                      Ж: [-2;3].

б)

                        Ж: [-4;3].

Қосымша 3

Сабақтың соңы

Үйге тапсырма: № 1056

Рефлесия: «Білім теңізіне кеме жіберіңіз»

Тақырыпты жақсы меңгердім деген  оқушылар кемелерін теңізге орналастырады,өзіне сенімсіздер жағаның шетінде қалады

                                        

 

 

 

Теңіздің шеті

Білім теңізі

           

 

 

 

 

Просмотров: 517


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст