«Ақмола облысы білім басқармасының  Бұланды ауданы білім бөлімі Капитоновка ауылының жалпы орта білім беретін мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі
Коммунальное государственное учреждение «Общеобразовательная школа села Капитоновка отдела образования по  Буландынскому району управления образования Акмолинской области»

біз әлеуметтік желілерде

Сенім телефоны

Ұйымдар тізімі

Галерея

Смотреть все>>>

Геометрия, 8 сынып Сабақтың тақырыбы: Трапецияның орта сызығы

17.11.2017

Геометрия, 8 сынып          Реті:15                     Күні:

Сабақтың тақырыбы:

Трапецияның орта сызығы

Сабақтың мақсаты:

Білімділік:  Трапецияның 

орта сызығы және оның қасиеттерімен танысу

Дамытушық: есте сақтау,

зейін қою, өзіндік ойлау қабілеттерін дамыту

Тәрбиешілік:

жауапкершілік, белсенділік, білімге талпыну қасиеттерін бойында тереңдету

Сабақтың түрі: Жаңа

тақырып

Сабақтың жоспары:

1.    

Ұйымдастыру кезеңі: түгендеу, сабаққа ынталандыру

2.    

Үй жұмысын тексеру /тақтамен жұмыс/

3.    

Оқушылардың сұрақтарына жауап беру

4.    

Жаңа тақырып беру

5.    

Практикалық бекіту

6.    

Үйге тапсырма: §2 

/оқу/, №98,99

7.    

Қорытындылау, бағалау

Сабақтың барысы:

Жаңа тақырып беру:

Анықтама. Трапецияның бүйір қабырғаларының ортасын  қосатын кесіндіні трапецияның  орта сызығы деп атайды.

12теорема: Трапецияның орта сызығы

табандарына параллель және табандарының қосындысының жартысына тең.

 1-мысал. 

Диагоналі бүйір қабырғасына перпендикуляр және табанымен 20градус бұрыш

жасайтын теңбүйірлі трапецияның бұрыштарын табайық.

Шешуі: АВСД теңбүйірлі

трапециясын салайық. Теңбүйірлі трапецияның табанындағы бұрыштары тең екені

белгілі. Бұрыш ВАД =бұрышСДА, бАВС=бДСВ, АС перпендикляр СД, БұрышАСВ=20гр,

демек, праллель түзулер мен қиюшының қасиеті бойынша бұрыш САД=20.

Тақтадағы суреттен

бВСД=бВСА+бАСД=20+90=110. Ал үшбұрыш СДА-дан бАВС=180-(90+20)=70. Сонымен біз трапецияның ВС табанындағы бұрышы

110, ал АД табанындағы бұрышы 70 болатынын таптық. 

Практикалық кезең: №№91,

93, 94, 95

Үйге тапсырма: §2 /оқу/,

есеп №№98,99

Қорытындылау, бағалау

 

Просмотров: 444


Добавить комментарий



Включить данные в подпись

Текст