Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: |
Мектеп:
| ||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: | ||||||||||||||
СЫНЫП: 7 |
Қатысқандар:
|
Қатыспағандар: --- | |||||||||||||
Сабақтың тақырыбы |
Үшбұрыш және оның түрлері . сабақ 15 | ||||||||||||||
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары(оқу бағдарламасына сілтеме) |
7.1.1.13 үшбұрыштың түрлерін ажырату;
| ||||||||||||||
Сабақ мақсаттары
|
Барлық оқушылар: Үшбұрыш анықтамасын және оның элементтерін біледі . Үшбұрыштың түрлерін анықтай алады және ажыратады Оқушылардың басым бөлігі: Құрамында дәрежелері бар өрнектерді түрлендіруге болатынын үйренеді Кейбір оқушылар: Ережелерге сәйкес ізденісті қажет ететін есептерді шығара алады | ||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Үшбұрыштың анықтамасын және оның элементтерін айтады. Периметрін табуда формулаларды қолдана алады Үшбұрыштың түрлерін ажыратады. Үшбұрыштың қасиеттерін біледі, есептер шығаруда қолдана алады
| ||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Пәнге тән лексика мен терминология: -үшбұрыш, тік, доғал, сүйір - биіктік, биссектриса, медиана, қабырға, төбе Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: - АВ қабырғасы С бұрышына қарама-қарсы жатыр ма? - ВС қабырғасы А бұрышына қарама – қарсы жатыр - СА қабырғасы В бұрышына іргелес жатыр ма? - Олар тең бе? - Сіз қабырғаларды, бұрыштарды өлшеуіңіз керек. -Олардың өлшемдері бірдей ма?
| ||||||||||||||
Құндылықтарға баулу |
Оқушының бойында зерттеушілік, инновациялық, шығармашылық қабілеттерін қалыптастыру арқылы, бәсекеге қабілетті ету.
| ||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
| ||||||||||||||
Алдыңғы білім |
Бұрыштардың түрлері | ||||||||||||||
Сабақ барысы | |||||||||||||||
Сабақтың жоспарланған Кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
|
Ресурстар
| |||||||||||||
Сабақтың басы 3 мин
3 мин
4 мин |
Сәлемдесу. Оқушыларды түгелдеу.
қима қағаздар арқылы топқа біріктіремін. Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастырамын. Үйге берілген тапсырманы қаншалықты білетінін өзара бағалау үшін «Мен- саған, сен – маған» әдісі арқылы жазба жұмыстарын жұпта тексертемін. Ширату жаттығулары. «Бұрыштардың түрлері»-не байланысты іс-қимыл арқылы көрсету . Мақсатым: зейінін шоғырландыру, қызығушылығын ояту, шапшаңдық дағдысын дамыту. |
Қима қағаздар
| |||||||||||||
Сабақтың ортасы 12 мин
13 мин
|
«ДЖИГСО» әдісі Мақсаты топтық жұмыс оқушыларға құндылық пен дағдыны қалыптастыру. І топ
ІІ топ.
ІІІ. Топ.
Критерий. Топтық жүмыс жасау. Көрші топқа түсіндіру. Дескриптор Белсенді барлығы жұмыс жасайды. Түсіндіре алады. «Ойлан, жұптас, бөліс» әдісі оқушылар өз білімін ортаға салады. Бұл жерде «Мұғалім-оқушы, оқушы-оқушы» стратегиясы жүзеге асыралады. А деңгей. Үшбұрыштың бір қабырғасының ұзындығы 15 дм, екіншісі біріншісіне қарағанда 3 дм ұзынырақ, ал үшіншісі екіншісіне қарағанда 7 см қысқа. Үшбұрыштың периметрін табыңыз. В деңгей. Қағаздан үшбұрыш қырқады, Кескіннің қабырғаларын өлшейді, периметрін табады С. Power Pаint бағдарламасы арқылы үшбұрыш салу. Критерий.Үшбұрыштың периметрін табады. Дескриптер: - Үшбұрыштың қабырғаларын анықтайтын санды өрнектерді құрады; - Үшбұрыштың периметрін табады. Деңгейлік тапсырмалар: 1. Бір түзудің бойында жатпайтын D, E, M үш нүктесін белгілеңдер және DE, EM, MD кесінділерін сызыңдар. Пайда болған үшбұрыштың төбелерін, қабырғаларын және бұрыштарын жазып көрсетіңдер. 2. АВС үшбұрышы берілген. АВ қабырғасында жатқан D нүктесі арқылы CD кесіндісін жүргізіңдер. Пайда болған үшбұрышты жазыңдар. 3. Кез келген үшбұрыштың әр қабырғасы басқа қабырғаларының қосындысынан кем болады деген үшбұрыштың негізгі қасиетін АВС үшбұрышы үшін жазыңдар.
Топтық жұмыс. АВ және СД центрі О болатын шеңбердің диаметрі. Егер СВ = 13 см, АВ = 16 см болса, АОД үшбұрышының периметрі неге тең болады? |
АКТ, Флипчарт, түрлі- түсті қағаздар, маркерлер
Слайд | |||||||||||||
Сабақтың соңы
6 мин
3 мин
1 мин
|
«Блум түймедағы» атты кері байланысты гүл күлтешелерін қолданамын.
Мақсат: оқушылардың жаңа тақырыптан алған білім деңгейін анықтау. Оқушылардың алған білімдерін ортаға салу және білмеген жағдайда ЖАДА қалыптастыру. Үйге тапсырма. Үшбұрыш туралы ребус, сөзжұмбақтар құрастыру. №34 |
слайд
| |||||||||||||
| |||||||||||||||
Саралау – сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сізбасқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
|
Бағалау – сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз?
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау. | |||||||||||||
Қабілеті жоғары оқушыларға кұрделігі жоғары есептер беріледі. Қабілеті төмен оқушыларға қажет жағдайда үлгеруші оқушыны көмек көрсету ұсынылады.
|
Оқушының әрбір тапсырманы орындау барысында мақтап-мадақтау арқылы.( қала суреттері, смайликтер, үшбұрыштар.)
|
Сергіту жаттығуын орындау. Оқушылардың компьютер алдында дұрыс отыруын қадағалау. | |||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары /оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткіздіме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз. | ||||||||||||||
| |||||||||||||||
Қорытынды бағалау Ең жақсы өткен екі нəрсе (оқыту мен оқуға қатысты) 1: 2: Қандай екі нəрсе немесе тапсырма сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (оқыту мен оқуға қатысты)? 1: 2: Осы сабақтың барысында барлық сынып немесе жекелеген оқушылар жөнінде келесі сабағыма қажет болуы мүмкін қандай ақпарат білдім? 1: 2: |